Bangkok / Tayland ' da Balayı

BALAYINIZIN İÇİN FANTASTİK BİR YER: BANGKOK - TAYLAND

Arkadaşlardan, tanıdık simalardan, yaşadığınız şehirden uzaklarda bir balayı geçirmek istemez miydiniz? Hem de yaşadığınız yerden bayağı uzak bir yerde sevdiğinizle başbaşa bir balayı.Bugünkü yazımızda sizlere Uzakdoğu’nun en önemli ülkelerinden biri olan Tayland’ın başkenti Bangkok’tan bahsetmek istiyoruz.Eğer halen balayı ile ilgili bir planlamanız yoksa bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

BANGKOK’A NASIL VE NE KADAR SÜREDE GİDİLİR?
İstanbul’dan uçakla yaklaşık olarak 9 saatlik bir yolculuğun ardından ‘Melekler Şehri’ olarak adlandırılan Bangkok’a varmış oluyorsunuz.Eğer imkanınız varsa biletinizi önceden almanızı tavsiye ederiz.Çünkü İstanbul üzerinden direkt uçuşlarda bilet fiyatları tek kişi - tek yön  2.500 – 3.000 TL arasında değişebiliyor.Aktarmalı uçuşları tercih ederseniz bilet fiyatlarında düşüş olurken varış süreniz ise 22 saatlere kadar çıkabiliyor.Belki de ömrünüzde bir defa gideceğiniz balayı gezisi için hesap kitap işini bir kereye mahsus kenara koyabilirsiniz.

BANGKOK’TA SİZİ NELER BEKLİYOR?
Bangkok, krallıkla yönetilen ve kralının ülkesi tarafından çok sevilen bir ülkenin başkenti konumunda.Her alanda milyonlarca turisti kendisine çekmeyi başaran bu şehir aynı zamanda Budizm’in de başkenti diyebiliriz.Muhteşem adaları, kumsalları ve tropik iklimi sayesinde insanları her mevsimde kendisine çekmeyi başaran Bangkok, balayınızı unutulmaz anlarla geçirmek için kesinlikle en iyi tercihlerden biri diyebiliriz. Yılda ortalama 25 milyon turisti ağırlayan Tayland için, çok yönlü bir tatil cenneti diyebiliriz.Dünyada gökdelenleriyle de meşhur olan başkentte, 20 kişinin tek odada yaşadığı evler de gökedelenlerle aynı karede yer alabiliyor.İki zıt kavramı aynı anda yaşama imkanı sunan şehirde en lüks restoranlarda yemeğinizi yedikten sonra dışarı çıktığınızda sizi sokakta koşuşturan fareler de karşılayabilir.

BANGKOK’TA NERELERİ GEZEBİLİRSİNİZ
Bangkok’a kadar gidipte tapınakları görmeden gelmek olmaz.Şehirde bulunan 400’den farklı tapınakların hepsini ziyaret edecek zamanınız olmasa da en azından belli başlı olanlarını ziyaret edebilirsiniz.Genelde bu yapıtları büyük bir kesimi, eski şehir olarak adlandırılan Rattanakosin bölgesinde bulunuyor.Buralara gitmek için Bangkok’un öeşhur ulaşım araçlarından tuk tuk kiralayabilir ya da toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.Gezebileceğiniz önemli yerlerden kısaca bahsedecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

Grand Place(Büyük Saray) : İnşa edildiği ilk dönemlerde kraliyet ailesinin ikamet ettiği bu saray, 20. Yüzyıldan itibaren kraliyet ailesinin bu saraydan ayrılmasından sonra şehrin en önemli dini,siyasi ve turistik noktası haline gelmiştir.Bangkok gezinizde bu yer için 1- 2 saatinizi ayırın.Çıkışta memleketinizde bekleyen sevdikleriniz için hediyelik eşyalar da almayı ihmal etmeyin.
Wat Arun (Şafak Tapınağı): Grand Palace’ın hemen karşısında yer alan bu tapınak, Bangkok’un simgelerinden biri olarak kabul ediliyor.Gün ışığını en iyi şekilde ziyaretçilerine yansıtan kulenin muhteşem porselen işlemeleri, güneş batarken tapınağın muhteşem silüeti ve aydınlatmasıyla ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.
Wat Phra Kaew (Zümrüt Buda Tapınağı) : Diğer tapınaklara göre küçük olan bu tapınak Budizm’in önemli simgelerinden Zümrüt Buda’yı bünyesinde bulundurur.
Wat Pho (Yatan Buda Heykeli): Bangkok’daki en eski tapınak olan Wat Pho’da bulunan  dev bir yatan buda heykeli, ziyaretçilerin sıklıkla gezdiği yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.Bununla birlikte ülkedeki en eski üniversitenin de burası olduğuna dair söylentiler iddia ediliyor.Tapınaktan içeri adım attığınızda karşınıza çıkan çocuklar sizin fotoğraflarınızı çekip siz içerde gezip dolaşana kadar magnete basıp belli bir ücret karşılığı size takdim ediyorlar.
Wat Traimit (Altın Buda Heykeli): 5.5 ton saf altın kullanılarak inşa edilen bu heykel için sanırım fazla söze gerek yok.
Jim Thompson House Museum: 6 küçük evin esrarengiz birleşimiyle oluşan bir estetik mucize olarak karşımıza çıkıyor.Amerikalı bir tüccar tarafından inşa edilmiş müze evde, ziyaretçilere sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyon sunuluyor.
Sea Food Market: Denizin üzerinde bir yerleşim yerinde deniz mahsulü yemeden gelmek olmaz. Bize ilk olarak biraz ters gelebilir.Tayland mutfağının en başarılı deniz ürünlerini, oldukça ilginç bir sunumla bu alanda görme şansına sahipsiniz.

BANGKOK’TA ULAŞIM SEÇENEKLERİ
Ulaşım seçenekleri olarak sizlere bolca çeşit sunan Bangkok’daki ulaşım araçlarından kısaca şu şekilde bahsedebiliriz.
Havaray: Hızlı bir yolculuk yapmak istiyorsanız viyadükler üzerinden giden havarayı tercih edebilirsiniz.
Metro: 06.00 – 24.00 saatleri arasında hizmet veren metro, oldukça kullanışlı ve son derece modern.
Kısaca diğer ulaşım araçlarını da sıralayacak olursak;
- Havaalanı Raylı Bağlantısı
- Chao Phraya Nehri Tekneleri
- Saen Saep Kanalı Tekneleri
- Otobüs
- Taksi
- Tuk Tuk
- Özel araçlar
- Motosiklet Taksi