Rönesans'ın Doğduğu Şehir Floransa

RÖNESANS’IN DOĞDUĞU ŞEHİR: FLORANSA

Kuzey İtalya’nın Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, tarihte olduğu gibi günümüzde de İtalya ve Avrupa’nın en önemli finans, ticaret ve sanat ağıdır.Tarihte Rönesans’a ev sahipliği yapmış olan bu şehir, günümüzde de sanatı, kültürel mimarisi ve tarihi eserleriyle de damga vurmaktadır.Tarihi yapıları,değişik manzaraları, heykelleri, enfes lezzetleri ve sokaklarıyla tam bir ilgi odağı olan şehirdir. Balayı için İtalya turuna mutlaka çıkıp ordan da Floransa’yı da ziyaret etmenizi öneririz.Floransa, 1980’li yıllarda UNESCO ‘nun  Dünya Mirasları Listesi’ne de girmiştir.

FLORANSA’YA NASIL VE NE ZAMAN GİDİLİR?
Türkiye’den ancak aktarmalı ya da duraklamalı uçarak gidebilirsiniz. Maalesef  direkt uçuşlar mevcut değil. Türkiye’den Milano ve Roma’ya gidip oradan da Floransa’ nın tek havalimanı olan Peretola havaalanına ulaşabilirsiniz. Aktarmalı yolculuk 5 saat sürmektedir. Havaalanından şehrin kalbine yarım saat aralıklarla kalkan otobüslerle 30 dakikada varabilirsiniz.
Floransa’nın iklimi, Akdeniz iklimidir. Hava sıcaklıklarının en uygun olduğu zaman Haziran ve Eylül ayları olup, ziyaretinizi bu dönemde gerçekleştirmenizitavsiye ederiz.

FLORANSA’YA GİTTİĞİNİZDE GÖRMENİZ GEREKEN ÖNEMLİ YERLER
Giotto Kulesi: Duomo Meydanı'nda Floransa Katedrali'ni çevreleyen kompleksin bir parçası olup serbet bir şekilde durmakta olan bir çan kulesidir. Gotik mimarisi ve bolca plastik süslemeleri ile rengarek mermer tabakası mevcuttur. Kulede 7 adet çan bulunmaktadır.Kuleye dönemeçli merdivenlerden çıktıktan sonra karşınıza gelen eşsiz manzaranın tadına varabilirsiniz.414 basamak çıktıktan sonra muhteşem manzaraya ulaşmış olacaksınız.Resim çekmek için karşınızda bolca manzaralar olacak ve siz de en iyi pozları yakalamak için uğraşacaksınız.
Uffizi Müzesi: Dünyadaki en ünlü ve en eski sanat galerilerinden birisidir. Müzeye giriş için mutlaka biletlerinizi önceden almalı veya rezervasyon yaptırmalısınız. Aksi takdirde uzun süren kuyrukta beklemek zorunda kalabilirsiniz.Rönesans devrinden kalma pek çok eser burada ziyaretçilerine sunulmaktadır. Müzenin mimari yapısı da dikkat çekmeyi başarıyor.
Galeria Della Accademia: Sanatçı, Michelangelo’nun ünlü heykeli David bu müzede sergilenmektedir. Yine bu dünyaca ünlü sanatçıya ait farklı eserler de müzede yer almaktadır.
Piazza Della Signoria (Signoria Meydanı): Şehrin kalbinde yer alan en önemli meydandır. Tarihi eser binalarıyla çevrelenmiş olan meydanda, heykelleri ve hareketliliğiyle turistlerin ilgisini üstüne çekmeyi başarmıştır. Michelangelo’nun ünlü heykeli David’in kopyası bu meydanda yer alıyor. Meydanın ortasında Neptün Çeşmesi bulunuyor.Tabii kilise de mevcut.Burada resimleyebileceğiniz pek çok sanat eseri ve anıtları görebilirsiniz.
Ponte Vecchio: Arno Nehri üzerinde bulunan bu köprü,2. Dünya Savaşı’ndan hiçzarar görmeden çıkmıştır.Tarihi eski köprü oldukça ilgi görmektedir.
Duomo Di Firenze:Burada yaşayanların dinine ne kadar düşkün olduklarını burayı gördükten sonra yeniden anlamış olacaksınız. Eşsiz bir mimari yapıt sizleri bekliyor. Yorulduysanız buranın önündeki meydanda dinlenebilirsiniz. Bir yandan dinlenirken bir yandan da çevredeki dondurmacılardan dondurma alarak gününüzü gün etmeye devam edin.
Piazzale Michelangelo: Floransa şehrinin merkezinden  ortalama 20 dakikalıkyürüyüş mesafesinden sonra ulaşılan şirin bir tepe. Burada restoranlar ve dinlenme alanları yer almaktadır.Afiyetle yemeğinizi yerken karşınızda duran manzaranında tadını çıkarabilirsiniz.
Duomo Katedrali:1436 yılında inşa edilen katedralin oldukça büyük olan kubbesinin muhteşem bir mimari eser olduğunu söyleyebiliriz.Oldukça büyük olan katedrale çıkmak için 464 basamağı geçmeniz gerekiyor.Eğer o gücü kendinizde hissediyorsanız deneyebilirsiniz.
Boboli Bahçeleri: Floransa’ ya gelip de bu bahçeleri gezmeden sakın geri dönmeyi düşünmeyin. Şayet burayı gezdikten sonra güzelliğine hak vereceksiniz. Hemen Piti Sarayı’nın arkasında yer alıyor. Şehrin genelinde olduğu gibi burada da heykelleri göreceksiniz. Tepeye doğru çıktığınızda şehrin güzelliğini tekrardan izleme fırsatını yakalamış olacaksınız.
Aslında bu şehrin anlatılacak,gezilecek,keşfedilecek o kadar çok yeri varki; gene de anlata anlata biteremeyiz. En iyisi mi siz de en az bir haftanızı bu şehre ayırın ve daha sonra görüşlerinizi bize bildirin.