Gia Pırlanta

Gia Pırlanta - Hrd Sertifika - Uluslarası Sertifikalı Taşın Önemi Ve Aralarındaki Farklar?

Hrd Sertifika

İnternette ve bir çok mağaza da artık sıkça gördüğünüz hrd sertifikasından başlayalım öncelikle.  2008 yılında türkiye ofisi açılmıştır. Pazarlama ekiplerinin tek tek tüm mağazaları dolaşması, analiz fiyatlarının türkiye'de yer alan IDL oranla  daha uygun olması  ve yıllardır  sarı taşı müşterilerine beyaz diye satan firmaların oluşturduğu güvensizlikle kısa sürede piyasada adlarından söz ettirmeyi başarmışlardır. 
 
Hrd türkiye iki türlü analiz yapar. 
1 - Ön inceleme diye adlandırdığımız taş montüre takılmadan 
2- Taşın montüre takılmış haliyle

Gia Pırlanta

Gia ise;

Sadece taşı inceler ve taşın bir çok kriterini sertifikasında bizlere sunarlar. Ayrıca nano teknolojisiyle her taşın kemerine başka bir taş da olmayan seri numarası belirler. Gia her bir taşın ağırlığı 0.30 karat ve üzerinde olduğunda inceleme yapar. Son dönemlerde nadir olarak  çok yüksek renk ve berraklığa sahip 0,23 - 0,29 karat aralığını da incelemeye başlamıştır. 
Kısaca Uluslararası sertifikalı taşın önemine değinelim ve sonrasında gia sertifikalı taş ile hrd sertifikalı taş arasındaki farkları anlatarak makalemizi sonlandıralım.

Uluslarası Sertifikalı Taşın Önemi

Özellikle 0.30 karat üzerindeki taşlarda bir değerin bile fiyat üzerinde çok etkisi olduğundan, uluslararası incelemeden geçmiş bir taşı seçerek firmanın renk ve berraklık üzerinden manipülasyon yapmasına engel olmuş olursunuz. Sektörde yer alan firmaların kendilerinden almadığınız bir pırlantayı gösterdiğinizde ezbere kötüleme huyları olduğundan canınızın sıkılmasını önlersiniz. Elinizde Gıa gibi dünyanın en saygın kuruluşunun incelediği bir taş olsa bile hala kötülemekten geri kalmayan firmalar vardır. Önerimiz, en kısa zamanda ticari ahlaka sahip olmayan o mağazadan çıkmanız olacaktır.

Gia Sertifikalı Taş ile Hrd Mücevher Sertifikalı Pırlanta Arasındaki Farklar;

1-) Gia'nın  berraklık konusundaki duruşu daha nettir. Sertifikada taşın berraklığı VS1,VS2,S1,S2 v.b şekillerde ayrılır.Mücevher sertifikası düzenleyen hrd ise sadece VS veya SI yazar. Yani hrd iç berraklık olarak çok kötü ve fiyat olarak da daha ucuz olan S2 ve S3 taşa SI yazdığı için taşın net berraklığını bilemezsiniz. Bu durum  firmalar arasında da ciddi sorun yaratmaktadır.
2-) İlk madde de belirttiğimiz sorun hrd mücevher sertifikasında yine vardır. Gia da tek renk yazar. D ise d , e ise e yazar. Hrd ise genelde iki renk yazar D-E şeklinde. Taş d renkte midir, e renkte midir bilemezsiniz. Amacımız sadece aralarındaki farkı göstermek olduğundan 2 renk arasındaki fiyat farklarını Gia sertifikalı ürünlerimizi inceleyerek görebilirsiniz.
3-) V  tırnak, sertifikasında 0.30 karat D-E renk, SI berraklık yazan hrd sertifikalı ürünün taşını beğendiğiniz ve satıcıya çapraz tırnaklı bir montüre bu taşı aktartmak istediğinizi söylediğiniz. Mücevher sertifikası ürün görseli çekilip düzenlendiğinden mevcut sertifika çöp olacaktır. Firma sizden sertifika maliyeti talep eder ve inceleme süresi kadar zaman ister. İnceleme bekleme süresi özellikle özel güne yaklaşılan dönemlerde 1 aya kadar çıkmaktadır. Gia da ise her taşa özel seri numarası olduğundan rahatlıkla taş oradan sökülüp istediğiniz modele kolayca takılabilir.
4-) Gia her taşa özel seri numarası düzenler ve okumak biraz zor olsa da büyüteç ile taşın kemerinde yazan seri numarasını okuyabilirsiniz. Hrd ise böyle bir şey yoktur. Ürünü aldığınız firma art niyetli ise aynı model üründen 2 tane üretip diğerinin sertifikası ile farklı özelliklerde taşı size verebilir.Farkı anlama imkanınız yoktur, sadece hrd'ye kontrol için götürürseniz değerlerin farklı olduğu tespit edilir.
5-) Gia, çok nadir 0,23 - 0,29 karat arası taşı incelese de asıl pırlanta taşları 0,30 karat ve üzerinde inceler. Hrd ise ; istediğiniz takdirde 0,01 karatlık tektaşa bile mücevher sertifikası düzenleyebilir.

Daha bir çok fark olmasına rağmen en önemli farkları sizinle paylaşmak istedik. İki firma da saygın kuruluşlardır.Amacımız hiç bir firmayı kötülemek değil, sertifika seçimi konusunda siz değerli müşterilerimize bilgi vermektir.

Sertifikalı Pırlanta
Ücretsiz Kargo
Güvenli Alışveriş
Kolay İade
Thales Pırlanta Tüm Bankalar
Copyright 2017 - Thales Pırlanta Her Hakkı Saklıdır.
Thales pırlanta tescilli markadır.