Balayınız İçin Komşu Tiflis Sizleri Bekliyor

BALAYINIZ İÇİN KOMŞU TİFLİS SİZLERİ BEKLİYOR

Balayınız için gerek tarihi,gerek kültürel ve gerekse tatil için iyi bir alternatif olacak şehirlerden biri olan komşu Gürcistan’ın başkenti Tiflis, ziyaretçilerini beklerken sizler için de en mutlu anlarızda başbaşa kalabileceğiniz ortamı sunuyor.Bu yazımızda sizler için Tiflis’i ele aldık.Dilerseniz Tiflis’le ilgili işinize yarayabilecek notlara göz atalım.

TİFLİS’E NASIL GİDİLİR?
İstanbul’dan Tiflis’e uçakla yaklaşık olarak 2 saatte varıyorsunuz. Birçok firmanın direkt uçuşlar yaptığı Tiflis’e vardığınızda yerel saat farkı olduğundan dolayı saatinizi 1 saat ileri almanız gerekiyor.

TİFLİS’TE GEZİLECEK YERLER
Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatırken, yapılacak şehir turları ve gezilecek noktaları ile de sizlere en güzel anınızda eşlik etmeyi de ihmal etmiyor. Dilerseniz Tiflis’e ulaştığınızda gezebileceğiniz bazı yerler hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.
Tblisi Old Town: Bugüne kadar yazmış olduğumuz şehirlerin bazılarında Old Town bölgelerinden sizlere bahsetmiştik. Eğer Tiflis’i keşfetmek için nereden başlamalıyız diye düşünüyorsanız Old Town bölgesini sizlere önerebiliriz. Özgürlük Meydanı’nın bulunduğu alandan Kote Abkhazi Sokağı tarafına doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkacak olan tarihi binalar, daracık sokaklar, katedraller, sinagog ve camisiyle son derece karakteristik bir yapıya bürünmüş. Tarihi evlerin restorasyon işlemleri gerçekleşmeden yapılan yeni binalar doğrusu ortaya garip bir tablo çıkarmış.
Narikala Hisarı ve Mother Kartli Heykeli : 4. Yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başaran ve şehrin en eski yapısı olarak karşımıza çıkan Narikala Hisarı, her ne kadar yakından incelediğinizde kafanızda bir bütün canlandıramasanızda gece aydınlatmasıyla birlikte yine de ziyaretçilerin ilgi odağı olmayı başarıyor. Teleferik  yardımıyla ulaştığınız tepede sizleri 20 metrelik boyuyla Mother of Georgia  (Gürcistan’ın Annesi) Heykeli selamlıyor.Heykelde dikkatinizi çekecek olan ilk şey sağ elinde bulunan kılıç ve sol elinde bulunan şarap kasesi. Eğer ülkeye dost olarak gelmişseniz size şarap ikram ederken, düşmanlarına ise kılıcını sunmaktan çekinmiyor.Teleferik yardımıyla çıkmış olduğunuz tepeden inerken bize kalırsa yürümeyi tercih edin.Yolda karşınıza çıkacak olan tarihi evler arasında bolca fotoğraf çekildikten sonra şehrin meşhur sülfür hamamlarına doğru yola çıkmak için kendinizi hazırlayın.
Abanotubani Bölgesi (Sülfür Hamamları ) : Burada yaşayan insanlara göre bazı hastalıklara iyi geldiği söylenen bu hamamlara girer misiniz açıkçası size kalmış.Hamamların Old Town bölgesinde kaldığını belirtelim.
Avlabari Bölgesi : Eğer tarihi mekanlardan sıyrılıp şehirdeki gündelik hayatı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Avlabari Meydanı’nda karşınıza komünist mimarisinden esinlenilmiş kocaman bir bina çıkıyor.
Özgürlük (Tavisuplebis)  Meydanı: Sovyetler zamanında Lenin meydanı olarak bilinen bu yer 1991 senesinde sembolik olarak yıkıldıktan sonra 2006 yılındaSt. George’un bir dragonu öldürüşünün sahnelendiği bir heykel inşa edilmiş.
Tiflis Rustaveli Caddesi : Şehrin ana caddesi olan bu yerde pek çok kafe ve restoranın yanı sıra ,Parliament of Georgia , Kashveti Kilisesi, Georgian National Museum, Tiflis Opera ve Ballet Salonu, Rustaveli Devlet Tiyatrosu, Rustaveli Müzesi, Gürcistan Bilimler Akademisi ve Sovyet İşgali Müzesi gibi yapılar da bulunuyor.
Tiflis sokaklarında gezinirken hemen hemen her köşede karşınıza çıkacak olan devlet destekli heykeller, halk tarafından yapılan grafiti sanatları ve birbirinden ilginç sokak yazılarıyla karşılaşacaksınız. Şehrin sokaklarını oldukça eğlenceli bir hale getiren bu eserleri izlerken keyif almaya doyamayacaksınız.

TİFLİS’TE YİYEBİLECEĞİNİZ YÖRESEL LEZZETLER
Haçapuri : Gürcistan’ın yöresel pidesi olan bu yemek hamur içine konulan peynirin eritilmesiyle oluşuyor. Ülkemizde yapılan pideler kadar olmasa da Tiflis’e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.
Ucuz haçapuri ve Gürcü hamur işleri: Tiflis’te yaygın olarak kullanılan yiyecek çeşitlerinden biri de maliyeti düşük hamur işi atıştırmalık yiyecekler. Eğer tam üzerine denk gelecek olursanız tadına bayılırsınız. Ayrıca hem zamandan hem paradan tasarruf etmeniz için birebir olduğunu söyleyebiliriz.
Chashushuli:  En basit tabiriyle et güveç olarak adlandırabileceğimiz bu yemeği Gürcüler çok seviyor ve tüketiyor.Dana etinden yapılan bu yemeğin içinde patates, mantar, soğan, sarımsak, kişniş ve karabiber gibi birçok sebze ve baharat çeşidi de yer alıyor.
Bir sonraki gezi notlarımızda buluşmak dileğiyle.Mutlu bir yaşam sürmeniz dileğiyle.