Sertifikalı Pırlanta

Sertifikalı Pırlanta Nedir ?

Sertifikalı pırlanta taşın kendisine ait kimliğidir. Uluslararası pırlanta taş sertifikası olduğu gibi, montür üzerinde de pırlantaya sertifika düzenlenir.

Pırlanta Taşın Kimliğinde Hangi bilgiler Yer Alır?

Eğer taşınız bu uzmanlık dalında dünyanın en saygın enstitü ve laboratuvarı olan Amerika Gia taş sertifikasına sahipse taşın kemerinde yer alan 10 haneli her taşta farklı olan seri numarası yer alır. Sertifika üzerinde ''GIA Report No ...'' olarak geçer. Sertifika da taşın incelendiği gün,ay ve yıl bilgisi de mevcuttur.  
Sırası ile pırlanta sertifikasında yazan bilgiler ve türkçe açılımları ise şu şekildedir ;
Shape ( taşın şekline dair bilgi içerir. Taşı görmeden bile yuvarlak kesim mi, yastık veya farklı bir kesime mi sahip bu alandan rahatlıkla anlayabiliriz.)
Meas ( Taşın ölçüm değerleri bu alanda yer alır. En önemli alanların başında gelir. Karat ağırlık birimi olduğundan taşınızın ideal taş değerine sahip olup olmadığınızı bu alandan anlayabilirsiniz.  Kısaca taş ağırlıkları 1 karat pırlantadan örnek verecek olursak ; ilki 5.71-5.86*4.18 mm , ikincisinin çap değerleri ise 6.36-6.40*3.97 mm dir. Ağırlık olarak aynı, çap olarak birisi neredeyse 0,75 karat taşın çap değerine sahip olduğu için almanızı önermeyiz. Tabii ki karar yine de sizin:) )
Color ( Taşımızın hangi renkte olduğunu anlayabileceğimiz alandır. D,E,F,G ve H renkten alt renkleri sarının tonları fazlalaştığından önermiyoruz.)
Clarity ( Pırlantanın içindeki karbon izlerinin büyüklüğüne dair fikir edinmemiz açısından oldukça yararlı bir alandır. Önerimiz ; S2,S3,P1,P2,P3 berraklığından uzak durmanız yönünde olacaktır. )
Cut ( Pırlanta taşın çap değeri iyi olabilir ama kesimi ; good,faır veya poor ise o taştan uzak durmakta fayda var. Excellent veya very good tercih edebilirsiniz. )
Polish ( Pırlantamızın cila kalitesini anlayabiliriz. Kesim kısmında olduğu gibi Excellent veya very good seçeneği kötü cilalı bir taş almak istemiyorsak dikkat etmemiz gereken kısımdır. ) 
Symmetry ( Yine çok önemli bir alan daha :) simetri.. Yuvarlak bir taş alıyorsunuz ama kesimdeki hata nedeniyle taşınız ideal yuvarlaklık dışına çıkmış. Üstten baktığınızda fasetlerde orantısızlık görüyorsanız bu simetrinin bozukluğu ile ilgilidir,bilginiz olsun. )
Fluorescence ( Çok yüksek renkte bir pırlanta aldığınız hatta berraklığı da çok iyi , ama taşınız donuk ise taşınızda florasan var demektir. Biraz daha açacak olursak donuk taş almışınız da diyebiliriz, Faint , Very strong gibi .. O alan sertifika kısmında ''None'' olmalıdır.Anlamı ise taşa etkisi '' Yoktur'' anlamındadır.)
Clarity Char ( Berraklığın karakter türü. Karbon izlerinin şeklini belirtir. 24 farklı çeşidi vardır, bunlardan sadece bir tanesi olabileceği gibi bir kaçı da aynı taşın içerisinde var olabilir. VS2 berraklık ve üzerinde seçerseniz karbon izleri çok küçük olacağından bu alanı sorun etmenize gerek kalmaz.)